Northwest Athletic Conference NWAC basketball Sports Banner Image. NWAC Slogan: Character, Competition, Community
Shop the NWAC Store

Men's Basketball

Women's Basketball

Basketball News

Crossover results and all-tournament teams

Vancouver, WA -- Eight teams were crowned champions from the eight crossover tournaments held this weekend featuring 64 of the NWAACC's 68 men's and women's teams.

Women's Results
Bellevue Crossover: Host Bellevue defeated North Region rival Skagit Valley 70-61 [bracket].   Sophomore forward Kelly Sutherland of Bellevue was named the tournament's MVP .

Green River Crossover: Southwestern Oregon lassoed Southern Region foe Chemeketa Storm 72-60 [bracket]. Sophomore guard Brianna George of SW Oregon was named the tournament's MVP

Portland Crossover: It took overtime for the undefeated East Region Rivals Columbia Basin and Walla Walla to determine a winner with CBC edging WWCC 57-55 [bracket]. CBC freshman guard Andrea Bland was named the tournament's MVP.

Treasure Valley Crossover: Southern Region rivals Clackamas and Umpqua went head to head for the second time this season in a tournament title. CCC made it two for two with a convincing 83-68 win [bracket].  Clackamas' sophomore guard/forward Shayla Ball was named the tournament's MVP.

Men's Results
Blue Mountain Crossover: In a similar match-up found in the women's TVCC crossover, Clackamas took on Southern Region rival Umpqua for the title. CCC came out on top with a 91-86 win [bracket]. Clackamas freshman center Max Jacobsen was named the tournament's MVP.

Lower Columbia Crossover: Undefeated Whatcom outlasted a late comeback by host Lower Columbia to win 81-74 [bracket]. Orca sophomore forward JB Pillard was named the tournament MVP.

Mt. Hood Crossover: Spokane played spoiler to host Mt. Hood in a 95-82 Sasquatch win [bracket]. Spokane freshman guard Preston Wynne was named the MVP.

Shoreline Crossover: Highline defeated Pierce in convincing fashion 64-52 to earn the title [bracket]. Highline freshman guard Ira Haywood was named the MVP.

All-Tournament Teams
Bellevue Crossover

Kelly Sutherland - Bellevue (MVP)
Kelsey Sparks - Bellevue
Brandi Benner - Skagit Valley
Samantha Zapien - Yakima Valley
Korrie Bourn - Spokane
Jackie Cannon - Mt. Hood

Green River Crossover
Brianna George, SW Oregon (MVP)
Kelly Millager, SW Oregon
Danielle Padilla, Chemeketa
Erica Colter, Wenatchee Valley
Brin Neff, Big Bend
Alicia Valentine, Whatcom

Portland Crossover
Andrea Bland, Columbia Basin (MVP)
Trishi Willams, Columbia Basin
Alex Pfefferle, Walla Walla
Shiann Dreadfulwater, Walla Walla
Ariel Shaw, Portland
Ashley Smith, Lane

Treasure Valley Crossover
Shayla Ball, Clackamas (MVP)
Miranda Martine- Clackamas
Jameia McDuffie- Umpqua
Chelsey Christensen- Umpqua
Mollee Schwegler- Lower Columbia
Kiana Furlow- Blue Mountain

Blue Mountain Crossover
Max Jacobsen, Clackamas (MVP)
Kirby Hawkins – Clackamas
Trevor Clemo – Umpqua
Cedrick Clarington – Bellevue
Tabrion Leverette – South Puget Sound
J ason Smith – Walla Walla

Lower Columbia Crossover
JB Pillard, Whatcom (MVP)
Jordan Nicholes, Whatcom
Ryan Snowdon, Lower Columbia
Ryan Rogers, Lower Columbia
Steve Larson, Treasure Valley
Tyrone Phillips, Chemeketa

Mt. Hood Crossover
Preston Wynne, Spokane (MVP)
Danny Marshall, Spokane
Spencer Clayton, Mt. Hood
Rei Jensen, Mt. Hood
Anthony Williams, Peninsula
Brandon Magee, Tacoma

Shoreline Crossover
Ira Haywood, Highline (MVP)
Jayson Lewis, Highline
Stephen Reinhart, Highline
Michael Stepovich, Pierce
Brandon Thomas, Pierce
Blake Skidmore, Big Bend
Sean Jones, Shoreline
Justin King, Skagit Valley


back
STATS
stats icon M STATS
stats icon W STATS
TEAMS
folder icon M TEAMS
folder icon W TEAMS

Men's Basketball Alumni
Women Basketball Alumni

Under Armour Basketball Players of the Week
Basketball Championship Web Page

Cybersports Files
Men's Rosters Women's Rosters

Men's Game Files
Women's Game Files

NWAC home