Category Archives: 1NWAACC

Dorman named Shoreline Women’s Soccer Head Coach

Matt Dorman
Matt Dorman

Matt Dorman is the new head coach of women’s soccer at Shoreline Community College.

Dorman has experience at club, high school and Olympic development program levels. During the 2014 season, Dorman coached the Bellevue High School girls varsity program to an 18-2-0 record.

Bellevue was crowned 3A/2A KingCo League Champions, KingCo 3A Championship Winners and 3A state semi-finalists.

“We are very pleased that Matt is joining the coaching staff at Shoreline,” Shoreline Athletic Director Steve Eskridge said.

In 2014, Dorman was awarded the National Soccer Coaches Association of America NW Regional High School Coach of the Year. 

Dorman has been involved in the Washington Youth Soccer Elite Player Development program, which falls under the U.S. Youth Soccer Olympic Development Program.

Dorman also has extensive experience at the club level and is currently a head coach at the Rainier Valley Slammers.

He holds a Union of European Football Associations (UEFA) B License and the Premier Diploma from the NSCAA. Dorman attended the University of Birmingham and Leeds Metropolitan University in England for undergraduate and postgraduate studies.

Dremousis returns as Head Men’s Soccer Coach at Shoreline

George Dremousis

A familiar face is returning to sideline as head coach of the Shoreline Community College men’s soccer team.

George Dremousis says he is excited about being back with the Dolphins. “It was difficult for me to leave and it feels good to be able return,” Dremousis said.

Dremousis is a life-long Seattle resident, playing soccer at Bishop Blanchet High School and Shoreline Community College before graduating from the University of Washington with bachelor’s degrees in Political Science and History in 1991.

He began his coaching career by guiding Mountlake Terrace and Edmonds-Woodway high schools to several playoff appearances from 1993-2001 before joining Shoreline as head coach in 2001. 

Dremousis led the Dolphins to the most victories in the program’s history and reached the playoffs five times, winning the North Division title in 2010 and earning a third place finish at the then-NWAACC tournament.

In 2011, Dremousis left Shoreline to take the head job at Trinity Lutheran College where his teams advanced to West Coast playoffs of the NCCAA in consecutive seasons.

Dremousis has also coached the semi-pro Seattle Seawolves of the Development Indoor Soccer League, finishing in first place with a 15-1 record in 2006 and named coach of the year.

In addition to coaching, Dremousis has won national championships as a member of TA-2 Saints over-40 team and continues to play competitively.

In addition to returning to Shoreline, Dremousis again head coach at Mountlake Terrace High School where he has taught History and AP Government for the past 23 years.

“We are thrilled that George is back at Shoreline Community College, and looking forward to seeing him on the sideline again,” Shoreline Athletic Director Steve Eskridge said.

Crossover Summaries & All-Tournament Teams

WOMEN’S TOURNAMENTS

SPOKANE, WASH. | Spokane Crossover

The Clackamas Cougars defeated the Spokane Bigfoot to claim the Spokane Crossover championship.  The Cougars led by as many as 11 in the 2nd half led by tourney MVP Erika Pengelly, who posted 14 points and 3 steals.  Cassidy Edwards added 13 and 4 steals. 

In the 3rd place game, Blue Mountain topped South Puget Sound 82-45. Mar’Shay Moore scored 35 with 13 boards.  Whatcom defeated Pierce in the Consolation Final 71-44.  Kortney Grattic led scorers with 19 points.

Final Placing:

  1. Clackamas
  2. Spokane
  3. Blue Mountain
  4. Whatcom

All Tournament Team
MVP-Erika Pengelly-Clackamas
Madi Andresen-Clackamas
Jaida Burgess-Spokane
Mar’shay Moore-Blue Mountain
Khadija Neumeyer-Spokane
Ericka Pengelly-Clackamas
Jasmine Wagner-Clackamas
Kayla Tiemersma – Whatcom


GRESHAM, ORE.  | Mt. Hood Crossover
The game was tied with five minutes left before a 10-2 run by Centralia put them up 9 and giving the largest lead of the game.  A small rally by Bellevue fell short, giving the Centralia Blazers the Mt. Hood Crossover championships 58-52. MVP Molly McIntyre scored 16 and grabbed 6 boards. Jamika Parker added 12 points and 11 boards.

Walla Walla topped Olympic 67-36 for 3rd. The Warriors were led by Bailey Nygaard and Paige Vincent, who had 12 points apiece.  

Centralia – 1st place
Bellevue – 2nd place
Walla Walla – 3rd place
Lower Columbia – 4th place

All Tournament Team
Kyahri Adams – Centralia
Eboney Jackson- Bellevue
Mikayla Jones – Bellevue
Devynn Johnson- Walla Walla
Sierra Richards – Lower Columbia
MVP-Molly McIntyre- Centralia


AUBURN, WASH. | Green River Crossover
Treasure Valley led by as many as 12 en route to a 70-62 victory over Lane in the Green River Crossover Championship.  Jessica Praegitzer scored 14 and added 4 steals.  MVP Celest Pantoja added 12 along with 6 assists and 4 steals. 

In a thrilling OT game, Highline topped Portland 79-73 to claim 3rd.  Calli Remitz & Alycea DeLong both with 15.  Chardonnae Miller added 12 along with 20 rebounds (12 offensive).  Big Bend tops host Green River 81-66 for 4th place.   Riley Jammett scored 18.

Final Standings:

  1. Treasure Valley
  2. Lane
  3. Highline
  4. Big Bend

All Tournament Team
MVP – Celeste Pantoja – TVCC
Diamond Bolden – Portland
Alcyea DeLong  – Highline
Jordan Kimbrough – Lane
Aubrie Vale – Big Bend
Heather Waldemor – TVCC


MOUNT VERNON, WASH. | Skagit Valley Crossover

Umpqua takes a 25 point halftime lead the distance to defeat host Skagit Valley 94-57 for the crossover championship.  Romanalyn Inocencio led all scorers with 22, adding 9 boards and 10 assists.  Anna Mumm chipped in 18 while grabbing 7 boards.

Clark survives a 2nd-half Yakima Valley rally to take 3rd, winning the game 70-67.  Megan Pyles with 20.  In the consolation final, Columbia Basin tops SW Oregon 74-72.

Final Standings

  1. Umpqua
  2. Skagit Valley
  3. Clark
  4. Columbia Basin

All Tournament Team
MVP – Romanalyn (Mauna) Inocencio, Umpqua
Ashli Payne, Umpqua
Michaela (Mimi) Wood, Skagit Valley
Taylor Howlett, Clark
Monica Villegas, Yakima Valley
Morgan Grier, Columbia Basin
Aminata Cole, Southwestern Oregon


MEN’S TOURNAMENTS

MOSES LAKE, WASH. | Big Bend Crossover

Big Bend led by as many as 14 in the second half as the Runnin’ Vikes win their own crossover, defeating Pierce 69-64.  MVP Alonzo Ramos scored 17.  Wyatt Johnson added 13 to the win.

In the 3rd place game, the Shoreline Dolphins topped the Mt. Hood Saints 77-72. Marquis Armstead scored 31, adding 6 steals and 5 assists.  Bellevue defeated SW Oregon 83-71 for 4th.  Jordan Willis scored 23 and added 8 boards. 

All Tournament Team
MVP – Alonzo Ramos BBCC

First Team
1. David Kates PIC
2. Jamil Wilson-Jones PIC
3. Donavin Wright BBCC
4. Marquis Armstead SHCC
5. Dominique Jordan BC

Second Team
1. Ivan Harper SWOCC
2. Mogga Lado BBCC
3. Tre Berton PIC
4. Jalen Ward BC
5. Skyler Kelly SHCC


OREGON CITY, ORE. | Clackamas Crossover

Thadius Galvez scores 21 en route to a Treasure Valley victory over Skagit Valley 64-58 for the Clackamas Crossover Championship.  Dontese Tower added 10 points. 

In the 3rd place game, host Clackamas topped Clark 65-58 for 3rd place.  Vince Boumann scored 18 and added 7 boards for the Cougars.  Chemeketa topped Olympic 99-86 in the Consolation final, giving the Storm 4th place overall. 

Final Placing:

  1. Treasure Valley
  2. Skagit Valley
  3. Clackamas
  4. Chemeketa

All-Tournament Team:
Keith Bowen Jr. (Chemeketa)
Vincent Boumann (Clackamas)
Gerad Davis (Skagit Valley)
Tyler Jones (Skagit Valley)
Dontese Tower (Treasure Valley)
MVP: Thadius Galvez (Treasure Valley)


OLYMPIA, WASH.  | Grays Harbor Crossover, hosted by South Puget Sound CC

After a slow first half, Edmonds outscores Peninsula in the 2nd half but the rally falls short as the Pirates win the Grays Harbor Crossover 66-56.  Ryley Callaghan scores 21 while teammate Deonte Dixon adds 20.  Malik Mayeux adds 10 points and 16 boards. 

Lane extends a 10-point lead to defeat Grays Harbor for 3rd 85-67.  Tre Clark scores 16 and grabs 10 boards.  Walla Walla tops Lower Columbia 86-73 for 4th.  Satchel Schetzle scores 30

Final Placings

  1. Peninsula
  2. Edmonds
  3. Lane
  4. Walla Walla

All Tournament Team
Not reported


EVERETT, WASH.  | Everett Crossover

Host Everett rallies from an 8-point halftime deficit to force overtime.  In OT, James Lopez scores 8 of his team’s 12 points as Columbia Basin wins the Everett Crossover Championship 95-92.  Lopez finished with 25 for the game, adding 10 assist and was named MVP for the tourney.   Teammates Jordan King & Michael Joseph each added 20 pts. 

Wenatchee Valley tops Portland for 3rd 82-69.  Brady Widner scores 15.  Green River tops Umpqua 75-61 for 4th.  Trevante Williams with 25 points and 10 boards.

All Tournament Team
Mike Gregory – Portland
Michael Joseph – Columbia Basin
Jordan Madrid-Andrews – Umpqua
Dominique McClendon – Everett
Aaron Ward – Wenatchee Valley
Quadir Williams – Everett
Trevante Williams – Green River
MVP:  James Lopez – Columbia Basin

Job announcement: Assistant Director of Sports Communications – Whitman College

Whitman College has launched a national search for an Assistant Director of Sports Communications.  A position profile is attached.  Should you be aware of qualified candidates who may have an interest in this opportunity, we would greatly appreciate your referrals. 
Candidates may apply electronically at https://whitmanhr.simplehire.com/
Located in the historic community of Walla Walla in the scenic wine country of southeastern Washington state, Whitman’s beautiful tree-lined campus is home to an intellectually dynamic and diverse community of some 500 staff and faculty and 1,500 students.  Ranked by U.S. News & Report among the top fifty liberal arts colleges in the country, Whitman is proud to count among its distinguished alumni the longest-serving justice in U.S. Supreme Court history, the first woman to serve as a law clerk for a Supreme Court justice, a U.S. ambassador, a nationally-acclaimed poet, the youngest astronaut in NASA’s history, the Chief Engineer of NASA’s Jet Propulsion Laboratory and Mars’ Exploration, a former CEO of General Electric, and a Nobel laureate in physics.  With an endowment exceeding $500 million, fiercely loyal alumni, exceptional students, and accomplished faculty and staff, Whitman College continues to build on its national reputation for academic excellence and leadership.

Whitman College continues to build a diverse academic community and welcomes nominations of and applications from women, members of historically underrepresented minority groups, persons with disabilities, and others who would bring additional dimensions to the College’s learning environment.  Whitman is responsive to the needs of dual career couples.  Whitman College is an Equal Employment Opportunity employer.

Dennis Hopwood | Director, Human Resources | Whitman College | 509-527-5970 | hopwoodt@whitman.edu

Weekend Tournament Summary and All-Tourney Teams

Raider Holiday Tournament
LAKEWOOD, WASH. – Lane wins their fifth Raider Holiday championship in 6 years, defeating Peninsula 77-68. Jacia Jointer went 3-6 from the arc, compiling 21 points.   Jordan Kimbrough puts up 23 points and 10 boards.

Columbia Basin tops Clackamas 82-80 for 3rd.  Marissa Caballero puts up 18 points, adding 5 steals.

Wenatchee Valley defeats Tacoma for 4th 81-45.   Lacie Kamper & Jillian Jacobs both score 14.

All-Tournament Team
(MVP) Jordan Kimbrough – Lane
Marissa Caballero – Columbia Basin
Cassidy Edwards – Clackamas
Jacia Jointer – Lane
Lacie Kamper – Wenatchee Valley
Imani Smith – Peninsula


Everett Classic
EVERETT, WASH. – Spokane leads the whole way, defeating the Northwest Indian College 77-46 to win the Everett Classic.  Gese Gruber puts up 21 points and grabs 7 boards for the Bigfoot. 

Bellevue tops the host Everett 74-55 for 3rd.  Hunter Hopkins puts up 20 points and 7 boards for the Bulldogs. 

Lower Columbia defeats Olympic 60-37 for 4th.  Kaylea Know & Sierra Richards put up 13 apiece for the Red Devils.

All Tournament Team:
(MVP) Khadija Neumeyer – Spokane
Jazmin Gordon – Olympic
Gese Gruber – Spokane
Mikayla Jones – Bellevue
Kali Long – Everett
Jasmine Montgomery-Reid – Northwest Indian 
Jolene Nagy – Northwest Indian 
Sierra Richards – Lower Columbia


Dale Bates Tournament
EUGENE, ORE. – South Puget Sound defeats 80-76 to win the Dale Bates Tournament.  The game was tied with roughly 2:40 left in the game before the Clippers made 6 free throws  to seal the game. Elijah Sanders scores 20 and grabs 11 boards. Kyle De’Ron puts up 17 and 7 boards.

Grays Harbor tops New Hope for 3rd 113-91.   KC Harrison puts up 26 in the win.  Lower Columbia defeats Umpqua 82-67 for 4th.  Michael Dupree and Jamie Ford put up 17 apiece.

All-Tournament Team
(MVP) Elijah Sanders, South Puget Sound
De’Ron Kyle, South Puget Sound
Cameron Ladson, Grays Harbor 
Carlos Mcleod, New Hope 
Race Martin, Spokane 


Bulldog Classic
BELLEVUE, WASH.  – Bellevue wins their own tournament, defeating Highline 68-61.  Dominique Jordan scores 20 while teammate Anthony McLaughlin puts up 14 and grabs 8 boards.

Mike Gregory hits a field goal in the waning seconds of the game to push Portland past Walla Walla in the 3rd place game.  Gregory finishes with 17. Easton Driessen hits a field goal with 59 seconds left to push Wenatchee Valley past Chemeketa f69-68 for 4th. 

All-Tournament team: 
(MVP) Dominique Jordan, Bellevue  
Tay Arigbon, Portland
Easton Driessen, Wenatchee Valley
Doug McDaniel, Highline
Anthony McLaughlin, Bellevue
Satchel Schetzle, Walla Walla

Job announcement: Head Men’s Soccer Coach – Peninsula College

Head Coach Men’s Soccer

Peninsula College is recruiting to fill a benefit-eligible Head Coach/Instructor position.  The successful candidate will have demonstrated ability to lead a competitive collegiate soccer program that emphasizes high academic standards.  The nationally-ranked Pirates have won three out of the last five NWAC championships and six straight West Division titles. Duties of the position will include substantial teaching responsibilities based on the selected candidate’s educational qualifications.  Additional information and application procedures are available at: http://www.pencol.edu/aboutpc/employment

NWAC Alaska Airlines Men’s Basketball Coaches Poll – Dec 11

NWAC - Alaska Airline Coaches Poll

Alaska Airlines Men’s Basketball Coaches Poll
Initial Poll – December 11, 2014
Rank
Team
Record (Region, Overall)
Pts
Prev
1. Spokane 0-0, 6-2 70 (4)
2. Bellevue 0-0, 6-1 63 (4)
3 Clark 0-0, 3-1 36
4. Highline 0-0, 4-1 32
5. Skagit Valley 0-0, 5-2 28
6. Wenatchee Valley 0-0, 5-1 25
7t. Chemeketa 0-0, 3-2 20
7t. Lower Columbia 0-0, 4-2 20
Also receiving votes: Big Bend 6, Umpqua 6, Olympic 3, Green River 2, Everett 1

NWAC Alaska Airlines Women’s Basketball Coaches Poll – Dec 11

NWAC - Alaska Airline Coaches Poll

Alaska Airlines Women’s Basketball Coaches Poll
Initial Poll – December 11, 2014
Rank
Team
Record (Region, Overall)
Pts
Prev
1. Umpqua 0-0, 5-1 76 (6)
2. Lane 0-0, 5-1 53
3 Clackamas 0-0, 5-1 52 (2)
4. Centralia 0-0, 4-1 33
5. Peninsula 0-0, 3-1 25
6. Olympic 0-0, 5-1 18
7. Lower Columbia 0-0, 2-2 16
8. Columbia Basin 0-0, 2-3 15
Also receiving votes: SW Oregon 10, Wenatchee Valley 6, Clark 2, Treasure Valley 2, Everett 1, Walla Walla 1

Job announcement – Head Volleyball Coach – Pierce College

Closing Date/Time: 12/23/14 5:00 PM Pacific Time

Pierce College is accepting applications for the position of Head Coach for Women’s Volleyball. This position reports to the Director of Athletics for the Pierce College District and works with campus departments, and athletic commissioners to ensure compliance with all rules and regulations of the Northwest Athletic Conference (NWAC) in areas including, but not limited to; preparing student-athletes for competition, recruiting, letters of intent, eligibility, scheduling and travel, and preparing student-athletes for competition.

The salary for this position is a starting annual stipend of $7,000.

View details and application process

Weekend recap of basketball tournaments & all-tourney teams

Bulldog Classic

BELLEVUE, WASH. – In a championship clash that was tied at half, Umpqua out-scored Lane to win the title 69-63.  The Riverhawks were lead by tourney MVP Ashli Payne, who posted 35 points and 10 boards.  Sawyer Kluge had 16 points, 7 boards.  Umpqua was nearly perfect from the charity strip, going 11-12.  The ‘Hawks also outmuscled the Titans on the boards, 41-33.

In the 3rd place game, the host Bellevue topped Skagit Valley 64-51 while Everett defeated Big Bend 75-56 for 4th.

All Tournament Team
MVP- Ashli Payne, Umpqua
Sydney Brown, Skagit Valley
Mikayla Jones, Bellevue
Jordan Kimbrough, Lane
Sawyer Kluge, Umpqua
Kelsy Rasmussen, Everett


Bigfoot Classic

SPOKANE, WASH.  – North Idaho survived a second-half rally by Spokane to win the Bigfoot Classic Championship this weekend.  The Cardinals took a 44-28 lead into the locker room at half.  The second half saw Spokane shooting 53% including 8-16 from the arc to outscore North Idaho 52-40.  However, the Cardinals survived, winning 84-80 for the title.  Kyle Guice posted 18 points, 6 boards.  Fuquan Niles has 7 points, 12 boards.

Green River topped Yakima Valley 83-70 to claim 4th while Big Bend defeated Everett 73-67 for 3rd. 

All-Tournament Team
MVP – Jordan King, North Idaho
Kyle Guice, North Idaho
Race Martin, Spokane
Dean Richey, Spokane
Dijuan Piper, North Idaho
Bernard Sanders, Green River
Donavin Wright, Big Bend