Golf

Men's Golf

Women's Golf

Men's Golf History

Men's Golf Archives (Past Standings, Results, Stats & Post Season Awards)

NWAACC MEN'S GOLF CHAMPIONS

YEAR CHAMPION COACH RUNNER-UP
1947 Everett Lloyd Rodstrom Clark
1948 Everett Ken Tucker Centralia
1949 Everett Ken Tucker Yakima Valley
1950 Everett Ken Tucker Olympic
1951 Everett Ken Tucker Grays Harbor
1952 NO GOLF    
1953 Everett Harry Simmermacher Lower Columbia
1954 Everett Harry Simmermacher Grays Harbor
1955 Everett Harry Simmermacher Yakima Valley
1956 Everett Harry Simmermacher Grays Harbor
1957 Grays Harbor Maury Phipps Everett
1958 Clark George Inglis Grays Harbor
1959 Clark George Inglis Skagit Valley
1960 Yakima Valley Hazel Leland Everett
1961 Olympic Roland Rethke Clark
1962 Olympic Roland Rethke Clark
1963 Everett Vern Walters Olympic
1964 Olympic Roland Rethke Yakima Valley
1965 Columbia Basin Jim Rodgers Olympic
1966 Olympic Tom Matsumoto Yakima Valley
1967 Olympic Tom Matsumoto Everett
1968 Clark George Inglis Columbia Basin
1969 Everett Bill Deller Columbia Basin
1970 Everett Ed Puck Bellevue
1971 Tacoma Bob Dezell Bellevue
1972 Clark George Inglis Bellevue
1973 Columbia Basin Len Pyne Mt. Hood
1974 Bellevue Ernie Woods Mt. Hood
1975 Spokane Falls Dwight Pool Columbia Basin
1976 Columbia Basin Len Pyne Bellevue
1977 Columbia Basin Len Pyne Clark
1978 Clark Skeet O'Connell Columbia Basin
1979 Columbia Basin Len Pyne Clark
1980 Columbia Basin Len Pyne  
  Spokane Falls Bob Everson  
1981 Clark Skeet O'Connell Bellevue
1982 Clark Skeet O'Connell Bellevue
1983 Columbia Basin Len Pyne Clark
1984 Columbia Basin Len Pyne Clark
1985 Columbia Basin Len Pyne Clark
1986 Columbia Basin John Howard Clark
1987 Green River Mike Peluso Columbia Basin
1988 Columbia Basin John Howard Bellevue
1989 Columbia Basin John Howard Tacoma
1990 Tacoma Bill Jackson Columbia Basin
1991 Tacoma Bill Jackson Columbia Basin
1992 Columbia Basin John Howard Lower Columbia
1993 Columbia Basin John Howard Spokane
1994 Green River Pat Jenkins Tacoma
1995 Columbia Basin John Howard Skagit Valley
1996 Columbia Basin John Howard Skagit Valley
1997 Columbia Basin John Howard Spokane
1998 Green River Joe Bauman Columbia Basin
1999 Spokane Paul Tikker Green River
2000 Camosun Lance McCullough Lower Columbia
2001 Camosun Lance McCullough Columbia Basin
2002 Spokane Paul Tikker Green River
2003 Walla Walla Mike Rostollan Spokane
2004 Walla Walla Mike Rostollan Skagit Valley
2005 Skagit Valley Daniel Graber Walla Walla
2006 Walla Walla Mike Rostollan Skagit Valley
2007 Walla Walla Mike Rostollan Green River
2008 Walla Walla Mike Rostollan Bellevue
2009 SW Oregon Michael Chupka Spokane
2010 Bellevue Kirk Johanson Spokane
2011 Spokane Scott Kramer Bellevue
2012 Spokane Scott Kramer Green River
2013 SW Oregon Ray Fabien Green River
M TEAMS
W TEAMS

2014 Golf Championships - Click for event details
AdvoCare Advocare - Click to visit our sponsor

NWAACC home