• NWAC Banner
  • volleyball-2A
  • baseball-1
  • xcountry-1
  • basketball-1
  • golf-1
  • soccer-1
  • softball-1
  • tennis-1
  • track-1
  • volleyball-2
  • baseball-1
  • xcountry-2
  • basketball-2
  • golf-2
  • soccer-2
  • softball-2
  • tennis-2
  • track-2
  • volleyball-2
  • baseball-1
  • xcountry-2
  • golf-2
  • soccer-1
  • basketball-2
  • softball-2
  • tennis-2
  • track-2
Shop the NWAC Store

NWAC HEADLINES

2017 Baseball All-Region and Region Gold Glove Teams

Baseball All-Region Graphic

VANCOUVER, WA. -- The Northwest Athletic Conference is pleased to announce the 2017 Baseball All-Region and Region Gold Glove Teams.

Print Version: All-Region | Gold Glove [PDF]

NORTH REGION
Most Valuable Player: Zach Needham, SO, Edmonds
Coach of the Year: Levi Lacey, Everett
FIRST TEAM
INFIELDERS

 Peyton Cordova-Smith, SO, Everett
Austin Shenton, Fr, Bellevue
Nic Anderson, Fr, Everett
Jacob Prater, SO, Everett
Jake Malone, SO, Edmonds
OUTFIELDERS
 Kory Longaker, SO, Shoreline
Trent Tinglestad, Fr, Everett
Mason Cerrillo, SO, Bellevue
Grant Harris, Fr, Bellevue
PITCHERS
Curtis Bafus, SO, Everett
Dalton Chapman, SO, Everett
Elijah Hill, SO, Bellevue
Ryan Sandifer, SO, Everett
RELIEF PITCHER
Eli Herrick, Fr, Bellevue
CATCHER
Austin Pinorini, SO, Bellevue
DESIGNATED HITTER
Bailey Fee, SO, Skagit Valley
UTILITY

David Becker, SO, Shoreline
SECOND TEAM
INFIELDERS

Joe Rankin, SO, Edmonds
Grant DeLappe, Fr, Bellevue
Jordan Wittenberg, Fr, Skagit Valley
Justin Polzin, SO, Edmonds
Jeffery Cochran, Fr, Olympic
OUTFIELDERS
Taylor Poffenroth, SO, Edmonds
Chris Schasteen, SO, Skagit Valley
Jaden Yackley, SO, Everett
Guthrie Morrison, Fr, Edmonds
PITCHERS
Kash Koltermann, SO, Bellevue
Elliot Carney, Fr, Edmonds
David Stealy, SO, Skagit Valley
Rob Lawler, SO, Edmonds
RELIEF PITCHER
Connor Sage, Fr, Everett
CATCHER
Nathaniel Sagdahl, Fr, Edmonds
DESIGNATED HITTER
Daniel Head, Fr, Everett
UTILITY
Tyler Givens, SO, Olympic
NORTH GOLD GLOVE
Pitcher
Curtis Bafus, SO, Everett
Infielders
Brennen Hancock, Fr, Bellevue
Jack Kennelly, Fr, Bellevue
Jordan Wittenberg, Fr, Skagit Valley
Justin Polzin, SO, Edmonds
Catcher
Zach Zurbrugg, SO, Shoreline
Outfielders          
Guthrie Morrison, Fr, Edmonds
Kory Longaker, SO, Shoreline Chris Schasteen, SO, Skagit Valley
EAST REGION
Most Valuable Player: Cole Mckenzie, Fr, Yakima Valley
Coach of the Year: Brent Wyatt, Columbia Basin
FIRST TEAM
INFIELDERS

Cody Banks, Fr, Big Bend
Colin Cincovich, SO, Yakima Valley
Keone Mckee, SO, Yakima Valley
Jordan Ross, SO, Spokane
Michael Wyatt, SO, Columbia Basin
OUTFIELDERS
Auggie Francis, SO, Big Bend
Dustin Yates, Fr, Spokane
Cole Jones, SO, Treasure Valley
Isaiah Hatch, SO, Columbia Basin
PITCHERS
Nick Flesher, Fr, Spokane
Kade Woods, SO, Spokane
Gerald Hein, Fr, Yakima Valley
Hunter French, Fr, Columbia Basin
RELIEF PITCHER
Carson Woolery, SO, Walla Walla
CATCHER
Futa Ikuma, Fr, Walla Walla
DESIGNATED HITTER
Parker Depasquale, SO, Yakima Valley UTILITY
Tanner Cantwell, SO, Treasure Valley
SECOND TEAM
INFIELDERS

Josh Kallstrom, SO, Big Bend
Josh Kutzke, SO, Walla Walla
Nathan Harrell, Fr, Yakima Valley
Zeb Chamberlin, SO, Columbia Basin
Evan Sather, SO, Columbia Basin
OUTFIELDERS
Brandon Wagstaff, Fr, Walla Walla
Tyler Detloff, Fr, Yakima Valley
Tanner Roundy, SO, Columbia Basin
Griffey Halle, SO, Columbia Basin
PITCHERS
Ryan Byrd, SO, Spokane
Jarrod Molnaa, SO, Walla Walla
Hunter Boyd, SO, Yakima Valley
Anthony Alvarado, SO, Columbia Basin
RELIEF PITCHER
Austin Bergdahl, SO, Columbia Basin
CATCHER
Tyler Roper, SO, Treasure Valley
DESIGNATED HITTER
Tanner Angel, SO, Wenatchee Valley UTILITY
Robby Heiberg, SO, Walla Walla
EAST GOLD GLOVE
Pitcher
Brandon Desjardins, SO, Spokane
Infielders
Mitchell Cox, SO, Spokane
Dustin Durflinger, Fr, Blue Mountain
Colin Cincovich, SO, Yakima Valley
Jordan Ross, SO, Spokane
Catcher
Rylee Peterson, Fr, Spokane
Outfielders          
Griffey Halle, SO, Columbia Basin
Cole Jones, SO, Treasure Valley Cole Mckenzie, Fr, Yakima Valley
WEST REGION
Most Valuable Player: JT Strickler, Fr, Lower Columbia
Coach of the Year: Eddie Smith, Lower Columbia
FIRST TEAM
INFIELDERS

Alex McGarry, Fr, Tacoma
Rylan Cratsenberg, Fr, Pierce
Ricky Muzzy, Fr, Lower Columbia
Jordan Barchus, SO, Lower Columbia
Collin Wolf, Fr, Tacoma
OUTFIELDERS
Taylor Adams, SO, Tacoma
Tyson Cronin, SO, Pierce
Peter Perkins, SO, Tacoma
Kyle Sandstrom, Fr, Lower Columbia
PITCHERS
Garrett Westberg, SO, Tacoma
Taylor Davis, SO, Lower Columbia
Alan Vasquez, Fr, Pierce
Jared Akin, Fr, Lower Columbia
RELIEF PITCHER
Blake Mallory, Fr, Pierce
CATCHER
Matt Scheffler, Fr, Pierce
DESIGNATED HITTER
Cameron Campbell, SO, Lower Columbia UTILITY
Mac McCarty, SO, Pierce
SECOND TEAM
INFIELDERS

Kenton Robillard, Fr, Tacoma
Mitch Johnson, SO, Centralia
Ikaika Nahaku, SO, Green River
Owen Parsons, Fr, Tacoma
Cory Conklin, SO, Lower Columbia
OUTFIELDERS
Josh Swanson, SO, Pierce
Ty Swanson, Fr, Pierce
Josh Muneno, SO, Centralia
Jordan Stoner, SO, Tacoma
PITCHERS
Tyler Parsons, SO, Lower Columbia
Ryan Connor, SO, Tacoma
David Smallwood, SO, Pierce
Nick Tabura, SO, Lower Columbia
RELIEF PITCHER
Jeffrey Lusink, SO, Tacoma
CATCHER
Chase Hodkinson, Fr, Lower Columbia
DESIGNATED HITTER
Quinn Rawson, SO, Tacoma
UTILITY
Trevor Huddleston, SO, Lower Columbia
WEST GOLD GLOVE
Pitcher
Mac McCarty, SO, Pierce
Infielders
Taylor Mondina, Fr, Centralia
Kenton Robillard, Fr, Tacoma
Collin Wolf, Fr, Tacoma
Corey Conklin, SO, Lower Columbia
Catcher
Domnick Zombik, Fr, Tacoma
Outfielders          
Ty Swanson, Fr, Tacoma
Kyle Sandstrom, Fr, Lower Columbia Jordan Stoner, SO, Tacoma
SOUTH REGION
Most Valuable Player: Collin Runge, SO, Chemeketa
Coach of the Year: Ryan Gipson, Linn-Benton
FIRST TEAM
INFIELDERS

Tony Ortiz, SO, Lane
Josh Berman, Fr, Clark
Derek Ridgway, SO, SW Oregon
Rocco Ferrari, SO, Chemeketa
Damon Peters, Fr, Linn-Benton
OUTFIELDERS
Caleb Smith, SO, Linn-Benton
Thomas Lampkin, SO, Mt. Hood
Brett Bafaro, Fr, Clackamas
Colton Sakamoto, Fr, Lane
PITCHERS
Jesse Davis, Fr, Lane
Landen Bourassa, SO, Lane
Travis Sanders, Fr, Linn-Benton
Dylan Pearce, SO, SW Oregon
RELIEF PITCHER
Trevor Wells, Fr, Linn-Benton
CATCHER
Nathaniel Affonso, Fr, Clark
DESIGNATED HITTER
Josh Congdon, Fr, Linn-Benton
UTILITY

Jace Mckinney, SO, Mt. Hood
SECOND TEAM
INFIELDERS

Colton Cosner, SO, Linn-Benton
Tate Cowden, Fr, Linn-Benton
Justin Bennett, SO, SW Oregon
Renner Stecki, Fr, Clackamas
Junior Perez, Fr, Chemeketa
OUTFIELDERS
Tyler Parker, Clackamas
Hank Forrest, Fr, Lane
Sam Mitchell, SO, SW Oregon
Thomas Ahlstrom, SO, Chemeketa
PITCHERS
Austin Crowson, SO, Lane
Donte Glover, SO, Linn-Benton
Grant Fisher, SO, Clark
Kordell Vasbinder, SO, Chemeketa
RELIEF PITCHER
Bryce Mulcahy, Fr, Lane
CATCHER
Jace Duty, SO, Chemeketa
DESIGNATED HITTER
Beau Crouch, SO, Mt. Hood
UTILITY
Conner Gilham, SO, Chemeketa
SOUTH GOLD GLOVE
Pitcher
Travis Klampe, SO, Chemeketa
Infielders
Derek Ridgway, SO, Southwestern Oregon
Jayden Hanna, Fr, Lane
Logan Meadows, SO, Linn-Benton
Renner Stecki, Fr, Clackamas
Catcher
Jace Duty, SO, Chemeketa
Outfielders          
Hank Forrest, Fr, Lane
Cole Carder, Fr, Linn-Benton Thomas Lampkin, SO, Mt. Hood

back

 
Tom Loomis Dusty Lane Larry Bartee
   
facebook icon twitter icon
instagram icon youtube icon

Baden Athletes of the Year

Under Armour official apparel partner of NWAC championship events

eTeamSponsor - Official Fundraising Partner of the NWAC

Idaho National Guard