• NWAC Banner
  • volleyball-2A
  • baseball-1
  • xcountry-1
  • basketball-1
  • golf-1
  • soccer-1
  • softball-1
  • tennis-1
  • track-1
  • volleyball-2
  • baseball-1
  • xcountry-2
  • basketball-2
  • golf-2
  • soccer-2
  • softball-2
  • tennis-2
  • track-2
  • volleyball-2
  • baseball-1
  • xcountry-2
  • golf-2
  • soccer-1
  • basketball-2
  • softball-2
  • tennis-2
  • track-2
Shop the NWAC Store

NWAC HEADLINES

NWAC 2017 Soccer All-Region Teams Announced

VANCOUVER, WA -- The Soccer All-Region Teams have been announced. The All-Region team is comprised players who were not named to the NWAC Soccer All-Star Team and were nominated by their coaches for contributions made during the season, both on and off the field.

Print Version: Men | Women

WOMEN ALL-REGION

NORTHERN REGION
Kaeana Anguay, Skagit Valley
Malia Brudvik, Peninsula
Alyssa Cross, Skagit Valley
Gabby Ducheane, Shoreline
Jori Frisinger, Everett
Christina Funk, Whatcom
Erikah Ledesma, Edmonds
Morgan Lord, Edmonds
Payton Lunde, Whatcom
Alex Modica, Edmonds
Lyla Pagnotta, Whatcom
Maddy Parton, Peninsula
Sarah Reiber, Peninsula
Makenzie Sjoden, Shoreline
Sarah Swift, Everett
Jaelynn Walker, Skagit Valley
Lindsey Weikel, Everett

EASTERN REGION
Katie Balauro, Yakima Valley
Maddison Brownwell , Walla Walla
Emily Carrell, Spokane
Sabrina Castaneda, Spokane
Madison Cecil, Yakima Valley
Taylor Foley, Yakima Valley
Gracie Geurts, Columbia Basin
Melissa Glanzmann, Treasure Valley
Marisol Guerrero, North Idaho
Kerrigan Hansen, Blue Mountain
MaryKate Henning, Wenatchee Valley
Kinzie Hunter, North Idaho
Madeline Kaiser, Wenatchee Valley
Nora Kennedy, North Idaho
Demeree McLean, Walla Walla
Elena Mendoza, Columbia Basin
Sammie Patterson, Treasure Valley
Trisha Priest, Wenatchee Valley
Mikayla Reed, Columbia Basin
Amber Spaulding, Treasure Valley
Peyton Vasquez, Spokane
Dominique Velazquez, Walla Walla

WESTERN REGION
Kelsey Aselton, Centralia
Lucky Bacus, Green River
Mary Brack, Green River
McKenzie Buell, Highline
Stefani Cifuentes, Centralia
Emily Del Campo, Highline
Skylar Frandsen, Lower Columbia
Jolene Kvinsland, Tacoma
Ashley Marshall, Grays Harbor
Jasmine McCauley, Bellevue
Brianna McClusky, Green River
Tori Morton, Highline
Kaylee Murray, Lower Columbia
Alyssa Nordman, Tacoma
Maddie Parry, Tacoma
Jasmine Pleasant, Bellevue
Mikaela Powers, Bellevue
Hanna Quinn, Grays Harbor
Judy Renteria, Grays Harbor
Mary Richardson, Centralia
Tyra Thibodeaux, Pierce
Kayla Willis, Lower Columbia
Camryn Wolter, Pierce
Kaitlyn Wood, Pierce

SOUTHERN REGION
Gwyn Anderson, Lane
Kaisha Davis-Caberto, Chemeketa
Alia Donley, Lane
Ashley Fontanelli, Rogue
Elena Garcia, Chemeketa
Brooke Hagen, Chemeketa
Callie Lambert, Lane
Lara Nuttall, Rogue
Madison Ochoa, Clark
Jazmine Rojas, Clark
Rylee Smetzler, Clark
Krystal Van Dyke, Rogue
Julie Williams, Clark

MEN'S ALL-REGION

NORTHERN REGION
Michael Benito, Peninsula
Neftali Camacho, Skagit Valley
Pedro Castro, Shoreline
James Durham, Shoreline
Mahmoud Farajallah, Edmonds
Baruc Galvan, Skagit Valley
Henry Gonzalez, Everett
Sergio Gonzalez Reyes, Pen.
Uriel Herrera, Whatcom
Joey Hollimon, Peninsula
David Hurtado, Everett
Mohammed Jobe, Edmonds
Baldemar Martinez, Everett
Fernando Muro, Skagit Valley
Edgar Navarro, Edmonds
Genaro Ruiz, Shoreline
Kandjoura Tandia, Whatcom
Zach Wanne, Whatcom

EASTERN REGION
Sergio Avalos, Walla Walla
Rafa Barajas, Wenatchee Valley
Flavio Betancourt, Treasure Valley
Andy Corcuera, Blue Mountain
Zabe Covarubias, Treasure Valley
Jesus Delgado, Columbia Basin
Cole Fawcett, North Idaho
Nick Frost, Spokane
Greysen Gilman, Wenatchee Valley
Josh Greer, North Idaho
Cole Johnson, Spokane
Oswal Lopez, Spokane
Giovanni Madrigal, Blue Mountain
Jonathan Mata, Columbia Basin
Omar Mendoza, Wenatchee Valley
Oscar Padilla, North Idaho
Brian Ramirez, Blue Mountain
Omar Ramirez, Treasure Valley
Hector Robles, Columbia Basin
Freddy Rodriguez, Walla Walla
Victor Sanchez, Walla Walla

WESTERN REGION
Mitchell Balmer, Highline
Luis Birrueta, Bellevue
Tony Corado-Flores, Tacoma
Dane Evanger, Highline
Alexis Garcia-Salazar, South Puget Sound
Johnny Gibula, Tacoma
Alex Greenleaf, Pierce
Christian Guzman, Pierce
Manny Hidalgo, South Puget Sound
Liam Knox, Bellevue
Austin Stafford, Pierce
Skylar Stephens, South Puget Sound
Julian Tafolla, Highline
Duvan Vaca-Trujillo, Tacoma
Justin Warren, Bellevue

SOUTHERN REGION
Erik Alejandro, SW Oregon
Alex Bauer, Rogue
Ian Boozer, Lane
Abner Carrillo, Chemeketa
Darrin DeGroot, Rogue
Alex Engstrom, Lane
Stenley Graham, Rogue
Nick Henry, Clark
Juan Inzunza, Portland
Mamad Karem, Portland
Joel Kambou, Chemeketa
Trent Luebbert, Rogue
Anthoni Martin, SW Oregon
Colling Miller, SW Oregon
Alex Nino, Clark
Daniel Romero, Lane
Oscar Rosas, Chemeketa
Joe Schneider, Clark
Abraham Sigala, Rogue
Daniel Tapia, Portland


back

 
Dave Quall Trina Rogers Stan Woodfill
   
facebook icon twitter icon
instagram icon youtube icon

Baden Athletes of the Year

Under Armour official apparel partner of NWAC championship events

eTeamSponsor - Official Fundraising Partner of the NWAC

Idaho National Guard