Tennis

Men's Tennis

Women's Tennis

Men's Tennis History

NWAACC MEN'S TENNIS CHAMPIONS

YEAR
CHAMPION
COACH
RUNNER-UP
1947 Everett Don Laisure Yakima Valley
1948 Everett Harry Simmermacher Yakima Valley
1949 Everett Harry Simmermacher Yakima Valley
1950 Olympic John Manadak Everett
1951 Everett Harry Simmermacher  
  Yakima Valley Glen Sherar  
1952 Yakima Valley Glen Sherar Olympic
1953 Olympic John Mandak Yakima Valley
1954 Wenatchee Valley Frank Cumbo Clark
1955 Yakima Valley Glen Sherar Everett
1956 Clark Leo Schneider Yakima Valley
1957 Clark Leo Schneider Columbia Basin
1958 Columbia Basin Hal Akins Clark
1959 Columbia Basin Hal Akins Yakima Valley
1960 Yakima Valley Glen Sherar  
  Everett Dave Carver  
1961 Olympic Carlton Smith Yakima Valley
1962 Olympic Carlton Smith Yakima Valley
1963 Yakima Valley Glen Sherar Clark
1964 Everett Dick Rowley Centralia
1965 Clark Frank Arnold Centralia
1966 Yakima Valley Glen Sherar Clark & Everett
1967 Yakima Valley Glen Sherar Everett
1968 Yakima Valley Glen Sherar Tacoma
1969 Clark Rod Smith  
  Everett Dick Rowley  
1970 Yakima Valley Glen Sherar Clark
1971 Bellevue Jim Relf Yakima Valley
1972 Bellevue Jim Relf Olympic
1973 Bellevue Glenn Young Spokane Falls
1974 Spokane Falls Mike McCauley Bellevue
1975 Fort Steilacoom Jack Scott Green River
1976 Yakima Valley Glen Sherar Green River
1977 Spokane Falls Scott Foxley Highline
1978 Green River Steve Sauers Everett
1979 Green River Steve Sauers  
  Yakima Valley Forrest Latham  
1980 Columbia Basin Russ Schmeckle Spokane
1981 Green River Steve Sauers Bellevue
1982 Spokane Wally Heidenson Green River
1983 Green River Steve Sauers Highline
1984 Green River Steve Sauers Bellevue
1985 Green River Steve Sauers Skagit Valley
1986 Green River Steve Sauers Bellevue
1987 Green River Steve Sauers Walla Walla
1988 Yakima Valley Forrest Latham Green River
1989 Spokane Wally Heidenson Green River
1990 Bellevue Jim Relf Green River
1991 Bellevue Carolann Castel Green River
1992 Green River Steve Sauers Bellevue
1993 Green River Steve Sauers Skagit Valley
1994 Green River Steve Sauers Bellevue
1995 Green River Steve Sauers Skagit Valley
1996 Green River Steve Sauers Bellevue & Skagit Valley
1997 Green River Steve Sauers Skagit Valley
1998 Skagit Valley Terry Williams Spokane
1999 Green River Steve Sauers Spokane
2000 Green River Steve Sauers Shoreline
2001 Green River Steve Sauers Shoreline
2002 Green River Steve Sauers Spokane
2003 Green River Steve Sauers Skagit Valley
2004 Skagit Valley Jesse Shouten Green River
2005 Skagit Valley Jesse Shouten Spokane
2006 Green River Mark Hanson Shoreline
2007 Green River Mark Klysner Spokane
2008 Spokane Wally Heidenson Green River
2009 Green River Michael McDonnell Spokane
2010 Spokane Wally Heidenson Treasure Valley
2011 Spokane Wally Heidenson Treasure Valley
2012 Spokane Wally Heidenson Skagit Valley
2013 Spokane Wally Heidenson Shoreline
2014 Treasure Valley Mark Heleker Spokane
M TEAMS
W TEAMS

2014 Tennis Championships - Click for event details
2014 Tennis Championships - Click to view info
AdvoCare Advocare - Click to visit our sponsor