Licensed to Community College of Spokane
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/9/2012 07:53 PM
                         Sasquatch Carnival - 5/9/2012                         
                               Spokane Falls CC                                
                                    Results                                    
 
Event 1  Women Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals
  1    51 Midles, Olivia      SO Unattached          82-03.25     52.46m     172-01 
      FOUL  49.20m  48.69m  52.30m  52.46m  52.45m
  2    53 Tauvela, Vania      JR Unattached            152-07     49.57m     162-07 
      48.40m  FOUL  47.57m  46.33m  46.29m  49.57m
  3    65 Daniels, Rebekah    JR Whitworth           54-10.25     43.31m     142-01 
      FOUL  FOUL  43.31m  FOUL  FOUL  FOUL
  4    20 Youmans, Melissa    SO Spokane CC          54-02.75     43.04m     141-02 
      FOUL  37.13m  39.56m  43.04m  39.68m  39.70m
  5       Coleman, Kaytlyn    FR Unattached                       40.58m     133-02 
      40.58m  FOUL  FOUL  39.19m  FOUL  FOUL
  6     3 Reuben, Tisha       FR Lewis-Clark         35-05.50     36.96m     121-03 
      FOUL  35.18m  36.96m  36.00m  FOUL  FOUL
  7     7 Abbott, Emily       SO Spokane CC          25-00.25     36.22m     118-10 
      36.22m  FOUL  35.33m  FOUL  35.77m  35.80m
  8    19 Wardsworth, Kelsey  SO Spokane CC            119-09     36.03m     118-02 
      35.60m  34.96m  36.03m  35.69m  FOUL  34.86m
  9    18 Sosnowski, Jessica  SO Spokane CC          30-02.75     36.02m     118-02 
      FOUL  FOUL  36.02m           
 10     2 Keefe, Marissa      FR Eastern Wash          119-05     32.32m     106-00 
      30.02m  32.32m  31.33m           
 
Event 2  Men Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1    54 Arakawa, Jordan        Unattached          06-11.75     61.20m     200-09 
      59.41m  FOUL  FOUL  FOUL  61.20m  FOUL
  2     5 Murray, John        FR Lewis-Clark         74-03.25     50.98m     167-03 
      50.17m  49.99m  47.18m  50.98m  49.02m  50.52m
  3    29 Henderson, Robert   SO Spokane CC            182-01     50.49m     165-08 
      50.49m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4    89 Shea, Keegan        SO Whitworth           77-05.50     50.32m     165-01 
      46.56m  50.32m  FOUL  FOUL  FOUL  46.56m
  5   102 Dixon, Jason           Unattached                       50.15m     164-06 
      FOUL  50.15m  FOUL  49.72m  FOUL  50.06m
  6    39 Stanley, Kevin      FR Spokane CC          55-05.25     48.12m     157-10 
      46.11m  48.12m  44.29m  41.16m  FOUL  45.18m
  7    30 Lehr, James         FR Spokane CC          46-09.25     42.37m     139-00 
      FOUL  42.37m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  8    60 Nave, John             Unattached            131-03     39.73m     130-04 
      FOUL  37.22m  39.73m  37.14m  FOUL  FOUL
  9    33 Rowell, Billy       FR Spokane CC          29-02.75     33.74m     110-08 
      FOUL  FOUL  33.74m           
 10    34 Russell, Jon        FR Spokane CC             92-01     26.91m      88-03 
      FOUL  26.91m  FOUL           
 --    74 Aley, Richard       SO Whitworth             170-08       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 --    40 Taylor, Al          FR Spokane CC            118-11       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Event 3  Women Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1   101 Nagy, Joni             Unattached                       36.49m     119-09 
      32.34m  32.48m  32.68m  36.49m  FOUL  FOUL
  2    72 Stevick, Cassidy    SO Whitworth           30-11.50     36.13m     118-06 
      34.19m  32.62m  36.13m  FOUL  34.73m  FOUL
  3    64 Busick, Rachel      SR Whitworth           29-05.75     36.08m     118-04 
      34.13m  32.25m  35.05m  34.52m  36.08m  FOUL
  4     2 Keefe, Marissa      FR Eastern Wash        12-06.25     32.96m     108-02 
      25.85m  32.96m  28.11m  26.11m  FOUL  27.89m
  5    21 Youngers, Amanda    FR Spokane CC          09-08.75     32.72m     107-04 
      31.30m  32.72m  32.66m  FOUL  32.09m  30.60m
  6    11 Cook, Amelia        FR Spokane CC             85-05     30.17m      99-00 
      25.05m  28.72m  27.60m  FOUL  30.17m  FOUL
 
Event 4  Men Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1    48 Weidman, Ryan       SO Unat-Spokane        28-05.25     67.28m     220-09 
      FOUL  62.81m  67.28m  FOUL  65.56m  63.65m
  2    36 Scherer, Lukas      SO Spokane CC          09-06.50     61.66m     202-03 
      59.58m  FOUL  FOUL  59.97m  61.66m  59.54m
  3    83 Ingman, Joseph      SO Whitworth           99-11.50     60.67m     199-00 
      60.67m  FOUL  53.08m  56.00m  FOUL  56.40m
  4    88 McCormack, John     JR Whitworth           10-00.75     58.09m     190-07 
      54.20m  58.09m  55.65m  FOUL  FOUL  FOUL
  5   103 Hymel, Alex            Unattached                       57.96m     190-02 
      56.37m  57.96m  56.11m  FOUL  57.33m  54.91m
  6    94 Wright, Chase       FR Whitworth           89-07.50     54.86m     180-00 
      51.50m  54.86m  54.03m  FOUL  FOUL  FOUL
  7    27 Haas, Derek         FR Spokane CC          79-02.25     53.66m     176-00 
      49.50m  FOUL  FOUL  50.86m  FOUL  53.66m
  8    26 Gonzalez, Ernesto   SO Spokane CC          87-04.25     50.92m     167-01 
      FOUL  FOUL  50.92m  FOUL  FOUL  FOUL
  9    44 McHugo, Nyc         FR Unat-Spokane          150-05     41.20m     135-02 
      41.20m  FOUL  FOUL           
 10    57 Lambert, Casey         Unattached            130-00     37.78m     123-11 
      37.20m  37.78m  34.15m           
 
Event 5  Women Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1    50 Chaney, Erica          Unattached          49-06.50     14.29m   46-10.75 
      13.89m  FOUL  FOUL  FOUL  14.29m  FOUL
  2    52 Romey, Morgan          Unattached          45-00.00     12.86m   42-02.25 
      FOUL  11.47m  12.85m  12.86m  FOUL  FOUL
  3    21 Youngers, Amanda    FR Spokane CC          37-10.00     11.21m   36-09.50 
      11.21m  10.67m  10.47m  11.13m  FOUL  10.68m
  4    18 Sosnowski, Jessica  SO Spokane CC          37-08.50     10.23m   33-06.75 
      10.23m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 --     7 Abbott, Emily       SO Spokane CC          33-08.50       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL          
 
Event 6  Men Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1    33 Rowell, Billy       FR Spokane CC          52-08.00     15.86m   52-00.50 
      15.86m  15.34m  15.49m  FOUL  15.14m  FOUL
  2    30 Lehr, James         FR Spokane CC          51-02.25     15.72m   51-07.00 
      14.56m  15.72m  15.30m  15.22m  15.09m  14.99m
  3    95 Wright, Samuel      SO Whitworth           53-03.50     14.60m   47-11.00 
      14.60m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4    25 Glenn, Tyler        FR Spokane CC          44-09.50     13.28m   43-07.00 
      13.23m  13.07m  13.13m  12.80m  13.28m  12.35m
  5   106 Kamstra, Mitch         Spokane CC                       13.22m   43-04.50 
      FOUL  FOUL  12.50m  13.22m  FOUL  FOUL
  6    60 Nave, John             Unattached          46-07.25     12.95m   42-06.00 
      12.46m  12.95m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7    39 Stanley, Kevin      FR Spokane CC          44-00.50     12.11m   39-08.75 
      11.98m  FOUL  11.94m  FOUL  12.11m  FOUL
  8    40 Taylor, Al          FR Spokane CC          38-09.75     11.75m   38-06.75 
      11.22m  11.75m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  9    34 Russell, Jon        FR Spokane CC          35-01.75     10.44m   34-03.00 
      10.44m  10.06m  FOUL           
 10    98 Murray, Nick           Spokane CC                       10.23m   33-06.75 
      10.23m  9.43m  10.23m           
 11    38 Seyler, Kennedy     FR Spokane CC          36-01.25     10.17m   33-04.50 
      9.87m  10.17m  9.90m           
 12    57 Lambert, Casey         Unattached          35-03.75      9.33m   30-07.50 
      8.82m  8.61m  9.33m           
 --    76 Comito, Carter      JR Whitworth           56-10.25       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Event 7  Women Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1    50 Chaney, Erica          Unattached          67-04.25     50.18m     164-07 
      46.41m  50.18m  49.42m  FOUL  FOUL  48.63m
  2    52 Romey, Morgan          Unattached            130-00     43.36m     142-03 
      42.06m  40.44m  FOUL  43.36m  41.64m  38.99m
  3    53 Tauvela, Vania      JR Unattached          41-01.25     41.22m     135-03 
      40.24m  FOUL  37.74m  41.22m  40.37m  40.25m
  4    18 Sosnowski, Jessica  SO Spokane CC            134-04     40.81m     133-11 
      40.81m  FOUL  FOUL  38.98m  38.62m  40.60m
  5    70 Neuenschwander, El  FR Whitworth           32-05.75     38.71m     127-00 
      36.71m  36.36m  38.37m  38.38m  38.71m  38.31m
  6     7 Abbott, Emily       SO Spokane CC          08-00.75     30.15m      98-11 
      30.15m  FOUL  29.46m  28.92m  FOUL  FOUL
  7    19 Wardsworth, Kelsey  SO Spokane CC          79-06.25     25.16m      82-06 
      FOUL  25.16m  23.33m  23.76m  FOUL  FOUL
 
Event 8  Men Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1    76 Comito, Carter      JR Whitworth           94-11.25     59.27m     194-05 
      54.40m  59.27m  FOUL  FOUL  57.00m  56.41m
  2   102 Dixon, Jason           Unattached                       51.40m     168-08 
      50.20m  FOUL  FOUL  FOUL  51.40m  FOUL
  3    30 Lehr, James         FR Spokane CC          59-01.25     45.97m     150-10 
      FOUL  43.80m  44.64m  FOUL  45.40m  45.97m
  4    29 Henderson, Robert   SO Spokane CC          54-05.75     42.55m     139-07 
      42.55m  FOUL  FOUL  42.00m  FOUL  FOUL
  5    25 Glenn, Tyler        FR Spokane CC          36-07.75     40.16m     131-09 
      39.70m  40.16m  FOUL  37.50m  39.80m  FOUL
  6    33 Rowell, Billy       FR Spokane CC          28-07.50     39.49m     129-07 
      FOUL  FOUL  39.49m  35.04m  FOUL  FOUL
  7    39 Stanley, Kevin      FR Spokane CC          29-11.25     36.17m     118-08 
      36.17m  FOUL  35.90m  FOUL  35.70m  FOUL
 
Event 9  Women High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1    68 Gates, Jheri        SO Whitworth            5-07.75      1.65m    5-05.00 
  2    66 Dobbins, Christina  FR Whitworth            5-03.75      1.60m    5-03.00 
  3    17 Sharp, Ashley       FR Spokane CC           4-11.00      1.50m    4-11.00 
 
Event 10  Men High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1    87 Lima, Frank         JR Whitworth            6-09.00      2.00m    6-06.75 
  2    28 Haven, William      FR Spokane CC           6-03.50      1.90m    6-02.75 
  3    46 Murray, Nick        FR Unat-Spokane         5-08.00      1.85m    6-00.75 
  3    45 Moulton, Taylor     FR Unat-Spokane         6-04.00      1.85m    6-00.75 
  5    43 Dillon, Dakota      FR Unat-Spokane         6-00.50      1.75m    5-08.75 
  5    44 McHugo, Nyc         FR Unat-Spokane         5-10.50      1.75m    5-08.75 
 
Event 11  Women Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1    73 Stilwill, Nikita    SO Whitworth           10-06.00      3.20m   10-06.00 
     2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
        O    O   XO    O  XXX 
  2    10 Buchanan, McAliste  FR Spokane CC          10-06.00     J3.20m   10-06.00 
     2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
       XO    O    O   XO  XXX 
  3     8 Adams, Alexa        FR Spokane CC          10-06.00      2.90m    9-06.25 
     2.75 2.90 3.05 
       XO   XO  XXX 
 
Event 12  Men Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1    92 Tomeo, Chibron      JR Whitworth           16-01.25      4.65m   15-03.00 
     4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 
        P    P    P  XXO    O    P  XXX 
  2    85 Krieger, Jeffrey    SO Whitworth           13-09.25      4.20m   13-09.25 
     4.05 4.20 4.35 
        O    O  XXX 
  3    79 Green, Joseph       FR Whitworth           14-11.50      4.05m   13-03.50 
     4.05 4.20 
        O  XXX 
  3   100 Stone, Kyle            Spokane CC                        4.05m   13-03.50 
     4.05 4.20 
        O  XXX 
 
Event 13  Women Long Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1    15 Hardgrove, Jessika  SO Spokane CC          17-03.50      5.06m  -0.3  16-07.25 
     4.88m(-1.8) 4.76m(-0.7) 5.06m(-0.3) 4.93m(-2.1) FOUL      4.64m(-0.2)
  2    17 Sharp, Ashley       FR Spokane CC          15-09.00      5.00m  +0.0  16-05.00 
     FOUL      FOUL      FOUL      5.00m(+0.0) FOUL      4.81m(-1.3)
  3    13 Dezellem, Shayle    SO Spokane CC          17-04.25      4.83m  -0.8  15-10.25 
     4.80m(-1.3) FOUL      4.80m(-0.6) FOUL      4.73m(+0.0) 4.83m(-0.8)
  4    62 Barrong, Stephanie  FR Whitworth                         4.69m  -2.1  15-04.75 
     4.45m(-2.9) FOUL      FOUL      4.69m(-2.1) 4.48m(-3.4) PASS     
 --    67 Estelle, Danielle   SO Whitworth                          FOUL                 
     FOUL      PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 14  Men Long Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1    81 Hoff, Jonathan      SO Whitworth           22-01.75      6.55m   1.4  21-06.00 
     FOUL      6.55m(1.4) FOUL      6.33m(-0.2) 6.43m(+0.0) FOUL     
  2    43 Dillon, Dakota      FR Unat-Spokane        20-09.25      6.31m  +0.0  20-08.50 
     6.20m(-0.3) 6.31m(+0.0) 5.64m(-0.2) FOUL      PASS      PASS     
  3    28 Haven, William      FR Spokane CC          20-05.75      5.97m  -0.6  19-07.00 
     5.97m(-0.6) FOUL      FOUL      FOUL      PASS      PASS     
  4   104 Swanson, Jarrod        Spokane CC                        5.73m  +0.0  18-09.75 
     5.69m(+0.0) 5.59m(3.4) 5.73m(+0.0) FOUL      FOUL      5.49m(0.6)
 
Event 15  Women Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1    71 Palmquist, Rachel   FR Whitworth           33-09.50     10.30m   0.8  33-09.50 
     10.11m(-0.2) FOUL      10.10m(2.0) FOUL      10.30m(0.8) FOUL     
  2   105 Smith, Mackenzie       Unattached                       10.03m  -0.4  32-11.00 
     9.57m(-1.5) 9.95m(0.5) 9.40m(-4.2) 9.92m(0.2) 10.03m(-0.4) 9.90m(+0.0)
  3    17 Sharp, Ashley       FR Spokane CC          34-05.50      9.70m  -0.9  31-10.00 
     9.42m(0.2) FOUL      9.38m(0.7) FOUL      FOUL      9.70m(-0.9)
 
Event 16  Men Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1    93 Winant, Shannon     JR Whitworth           45-10.00     13.48m  -0.2  44-02.75 
     FOUL      FOUL      13.48m(-0.2) FOUL      FOUL      13.35m(0.9)
  2   104 Swanson, Jarrod        Spokane CC                       12.63m   1.9  41-05.25 
     FOUL      12.63m(1.9) FOUL      12.27m(0.1) 12.34m(2.4) 12.23m(-1.0)
  3    24 Bland, Josh         SO Spokane CC          44-00.00     12.51m  -0.2  41-00.50 
     12.51m(-0.2) 12.49m(1.6) PASS      PASS      PASS      PASS     
  4    38 Seyler, Kennedy     FR Spokane CC          41-07.75     12.36m   1.3  40-06.75 
     FOUL      12.36m(1.3) 12.04m(-0.7) FOUL      FOUL      PASS     
 
Event 18  Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1    97 Jorgensen, Jesse       Unattached                      1:53.18  
  2    99 Tritthart, Ty          Spokane CC           1:56.78    1:57.63  
  3    61 Pasma, Jonathan        Unattached           1:55.40    1:58.96  
 
Event 22  Men 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1    37 Seitz, Dylan        FR Spokane CC             54.57      56.21  
  2    35 Sarmiento, Kennedy  SO Spokane CC             56.23      56.39  
  3    32 Packard, Logan      FR Spokane CC             59.00      58.70  
  4    96 Blount, Andrew         Unattached             59.40      58.78  
  5    41 Williams, Jon       FR Spokane CC           1:03.93      59.95  
 
Event 27  Women 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1    62 Barrong, Stephanie  FR Whitworth              13.07      13.44   NWI 
  2    67 Estelle, Danielle   SO Whitworth                         16.17   NWI 
 
Event 28  Men 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1    58 Mellgren, J.T.      SO Unattached           4:05.00    4:14.22  
  2     6 Wimpenny, Jacob     FR Lewis-Clark          4:19.08    4:19.46  
  3     4 Keim, Andy          SR Lewis-Clark          4:25.52    4:26.28  
  4    56 Kiely, Ryan            Unattached           4:15.00    4:32.77  
 
Event 32  Men 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1    24 Bland, Josh         SO Spokane CC             22.59      22.57   NWI 
  2    59 Michener, Sam       SR Unattached             22.09      22.79   NWI 
  3    22 Allen, Ben          FR Spokane CC             22.50      22.95   NWI 
  4    31 Medrano, Elias      SO Spokane CC             22.80      23.37   NWI 
 
Event 33  Men 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Whitworth  'A'                                      42.15      42.03  
     1) 90 Sitser, Wesley FR            2) 86 Landon, Matthew FR          
     3) 80 Guinn, Tyler SO              4) 75 Alsin, Trent FR             
  2 Spokane CC  'A'                                     42.44      42.56  
     1) 22 Allen, Ben FR                2) 23 Arceneaux, Brent FR         
     3) 24 Bland, Josh SO               4) 31 Medrano, Elias SO           
  3 Whitworth  'B'                                      43.50      42.76  
     1) 91 Tkach, Andrew JR             2) 81 Hoff, Jonathan SO           
     3) 93 Winant, Shannon JR           4) 92 Tomeo, Chibron JR           
 
Event 34  Women 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Spokane CC  'A'                                     48.12      50.44  
     1) 9 Barnes, Ebony SO              2) 12 Cummings, Stephenie SO      
     3) 13 Dezellem, Shayle SO          4) 14 Garrett, Zhitaya SO         
  2 Whitworth  'A'                                      50.90      52.23  
     1) 69 Moir, Heather SO             2) 63 Beene, Kayla FR             
     3) 71 Palmquist, Rachel FR         4) 66 Dobbins, Christina FR       
 
Event 35  Men 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Whitworth  'A'                                    3:20.14    3:53.98  
     1) 84 Jenkins, Aaron SR            2) 82 Honold, Jeremy SO           
     3) 77 Davis, Mark SR               4) 78 Dudley, Tyler SR